„MARIA KONOPNICKA 1842-1910” to nowa wystawa publikacji książkowych zaprezentowana w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu przy ul. Kusocińskiego…
23 maja przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej, poetki i nowelistki epoki pozytywizmu oraz działaczki społecznej. Pisarka jest jedną z najwybitniejszych postaci w dziejach polskiej literatury.
Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Marii Konopnickiej. W uchwale Sejmu RP napisano, że „za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej”…
Ta polska pisarka, publicystka, krytyczka literacka urodziła się w 1842 r. w Suwałkach. Debiutowała w piśmie Kaliszanin wierszem Zimowy poranek. Sześć lat później wydała cały cykl poetycki W górach. Dzięki patriotyzmowi i liryzmowi zawartych w utworach, jej twórczość szybko zyskała popularność. W latach 1884-1887 była redaktorem demokratycznego pisma pt. Świt. Jako poliglotka zajmowała się także tłumaczeniem. Początkowo Konopnicka była znana głównie jako poetka. Od 1881 roku tworzyła również dramaty, w których poruszała tematy patriotyczne. W nowelkach i powieściach pisanych głównie dla dzieci i młodzieży ukazywała zmiany społeczne: O Janku Wędrowniczku, O krasnoludkach i sierotce Marysi, Mendel Gdański. Maria Konopnicka zajmowała się także prozą beletrystyczną, nowelistyką oraz tworzyła reportaże. Zmarła 8 października 1910 r. we Lwowie. Została pochowana na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
Zachęcamy do sięgania po książki Marii Konopnickiej i wypożyczania publikacji wprost z wystawy!