#KsiążkaTygodnia czyli bibliotekarz poleca… „Odrodzone Królestwo” E. Cherezińskiej
Ostatnia część pięciotomowego cyklu (o tym samym tytule) prozy Elżbiety Cherezińskiej - powieść historyczna osadzona w nowoczesnej formie. Książka wydana w wydawnictwie „Zysk i S-ka” w 2020 r. o objętości ponad ośmiuset stron.
Powieść rozpoczyna się łuną pożarów. Jemioła – szeptucha i czarowica, szuka sposobu na uzdrowienie ciężko chorego Kazimierza, kończy zaś się sceną śmierci Władysława Łokietka. Fabuła osnuta jest wokół starań Władysława Łokietka o zachowanie korony, intryg Jana Luksemburskiego i Rikisssy (królowej Elżbiety Ryksy, pierwszej Piastówny na polskim tronie, dwukrotnej królowej Polski i Czech, żony Przemyślida i później Habsburga, kochanki marszałka Czech, bohaterki „wojny dwóch królowych”), nieustannych starć chrześcijaństwa z pogaństwem (wojny polsko-krzyżackie).
Obok postaci historycznych pojawiają się bohaterowie fikcyjni lub „zapomniani”. Cherezińska pokazuję historię namiętności, jej bohaterowie obdarzeni sią żywymi emocjami. Pojawiają się elementy powieści fantasy (czarownice, smoki) umiejętnie wplecione w realia. Autorka dostrzega nieprzemijającą wartość słowiańskich wierzeń, ale trzyma się faktów. Podkreśla koloryt lokalny, rozbicie dzielnicowe ma odbicie nie tylko w warstwie administracyjnej, ale też religijnej i kulturowej. Cechą charakterystyczną jej pisarstwa (obok przedstawiania postaci kobiet) jest ukazywanie różnych punktów widzenia historii (ciekawie ukazane krzyżackie rytuały i obyczaje). Jej władcy to ludzie „stworzeni z porażek, namiętności, pragnień i niespełnień”.
Język powieści nie jest stylizowany. Autorka posługuje się mową odbiorcy, ale indywidualizuje języka postaci, bez nadmiernych upiększeń i ozdobników...